HISTORIE VRŠOVICKÉ ZAHRADY

V roce 2014 jsme začali budovat prostor, který by spojoval promyšlenou výtvarnou podobu a charakter malého parku s multifunkčním využitím jako komunitní zahrada pro pěstování rostlin v přepravkách, místo pro workshopy, diskuse a rodinné aktivity či promítání letního kina.

K vytvoření prostoru komunitní zahrady – místa setkávání nás inspirovala samotná opuštěná romantická lokalita na Francouzské ulici – zbořeniště po dvou malých domcích a jejich pohnutá historie (plná bojů s institucemi místní veřejné správy ať to bylo za ck Rakouska nebo komunistů.)

Druhým podnětem byla poptávka vršovických obyvatel po venkovním prostoru vhodném pro setkávání a vlastní aktivity místních. Blízké parky Grébovka a Heroldovy sady ve vlastnictví městských částí mají regulovaný provoz a neumožňují nebyrokratické, snadné využití prostoru občany k inovativním akcím.

 

Zahrada byla vybudována z velké části na základě dobrovolné pomoci místních zahradních architektů, výtvarníků a sousedů. Její podoba vychází z potřeb obyvatel, které jsme zjistili na společných participačních setkáních. Výtvarník Jan Fabián tyto požadavky přetavil do podoby ojedinělé výtvarné instalace, která tvoří jak oplocení pozemku, tak svislou zahradu (pěstování v přepravkách na pavlačích), posezení, vyhlídku a zejména silnou identitu Vršovické zahrady.

Hrubé úpravy pozemku proběhly v roce 2015 a zahrada byla otevřena v provizorních podmínkách. Na konci roku jsme na zahradě zahájili stavbu výtvarné instalace sloužící jako svislá zahrada a místo k relaxaci. Stavba byla financována z menší části Nadací Via, dále ze sbírky mezi sousedy a příznivci projektu a také ze soukromých zdrojů členů spolku.

Zahradu jsme oficiálně otevřeli na jaře 2016. 

HISTORIE ZAHRADY V OBRAZECH

CROWDFUNDINGOVÁ SBÍRKA JSEM PRO VRŠOVICKOU ZAHRADU

V roce 2016 jsme uspořádali sbírku na podporu kultivace zahrady a její přeměny na nový vyjímečný veřejný prostor ve Vršovicích.

Ve sbírce jsme vybrali celkem 103 322 Kč. Peníze jsme použili na výstavbu Šejkspírova plotu, na stavební úpravy pozemku a částečně na nákup rostlin.

ZA PRÁCI NA KAMPANI A PROPAGAČNÍM VIDEU DĚKUJEME ZEJMÉNA TĚMTO DOBROVOLNÍKŮM:
Anna Bürgermeisterová – kresby
Dan Bek – design
DW Agentura – zvuk
Fremeni a studio Needles – hudba
Jaroslava Jones – web
Libor Svoboda – střih a animace
členové spolku Start Vršovice

JMENNÝ SEZNAM TĚCH, KTEŘÍ NÁS PODPOŘILI A KTERÝM DĚKUJEME:

Michaela Babišová, Lucie Bergerová, Radka Blahoutová a Katka Shadford, Míra Bocan, Boris Braun, Lucie Burianová, Jasna Cao, Lenka Cihelková, Kamila Čepková, Jindřich Dolanský, Kateřina Doležalová, Lenka Dvořáková, Tereza Erenyi, Lucie Farková, Soňa Frídlová, Daniel Faust Jenšík, Jan Germala, Tomáš Georgiev, Pavel Hájek, Zina Hánová, Lenka Herrmannová, Dan Hojdar, Iva Holbová, Marek Horák, Vendula, Alan, Mia a Nela Hladíkovi, Mira Hynšt, Soňa a Pavel Jakl, Martina Jakubíčková, Kristýna Jurečková, Jakub Kadlec, Juanita Kansil, Anna Kaucká, Pavlína Kerhartová, Jana Kekeliová, Krištof, Denisa, Emma a Maya Kinterovi, Jana  Kleknerová, Alena Kovacová, Petr Kovařík, Tomáš Kozelek, Eric Emmanuel Lethier, Emma LeRoch, Dorka LeRoch, Martina Lhotská, Michala Lustigová, Vít Masare, Olga a Richard Merkunovi, L. a P. Míkovcovi, Renata Milgromová, Radka Nagyová, Anna Ouřadová, Dagmar Novotná Ouřadová, Martina Novotná, Blanka Opekarová, Bára Otradovec, David Owen, Niké Papadopulosová, Nikoleta Pavlík, Zuzana Pártlová, Jan Pirný, Iveta Raeymaekers, Hedvika Řezáčová, Marcel Schlifka, Aneta Schlingplässerová, Marie Silondi, Lucie Sinanovičová, Tereza Spinková, Karel Stejskal, Bára Špičáková, Marie Šťastná, Lucie Šumberová, Alex Švarcová, Kateřina Švejdová, Tomáš Takáč, Marcela Taylorová, Adéla Techlovská, Kristina Topicová, Jan Uhlíř, Hana Urbánková, Martina Vaňková Dvořáková, Ondřej Veis, Petra Vitásková, Filip Vonásek, Daniel, Denisa, Ben a Tobiáš Walterovi, Tomáš Weczerek, Zezulkovi a Johannes Cyder, obec Zábřeží Řečice, Tomáš  Železný, Dita Žílová, Veronika Žolčáková

Francouzská vedle čísla 84,
Praha 10 Vršovice
zastávka Krymská

PODPOŘILI NÁS

PODPOŘILI NÁS

Sousedé a příznivci v crowdfundingové sbírce

FACEBOOK